Smrčina, jedinečný kout divočiny na Šumavě | Česká divočina
4 hodiny
Náročnost: Těžká

Smrčina je jeden z nejrozsáhlejších horských smíšených lesů v národním parku Šumava. Můžeme v něm sledovat proměnu mrtvého stromu, který se stává životním prostorem pro mechy, lišejníky, hmyz a houby. Vidíme novou generaci lesa, která vyrůstá díky těm předcházejícím. Poměrně náročný výstup na vrchol bude odměněn dalekým výhledem do krajiny, který bere dech.

Nedaleko Nové Pece se tyčí vrchol masivu Smrčina (1332 m n. m.).
Horský les, který ho obklopuje, je jedním z nejkrásnějších dokladů toho, jak může vypadat život v přírodě, ve které necháváme volnost přírodním procesům. Les, ve kterém necháváme stromy vysemenit, zestárnout a zemřít a v tichosti sledujeme nový život, který se na těchto stromech rodí. I proto do těchto míst vede jedna ze šumavských poznávacích exkurzí Hnutí DUHA.
 
Smrčina je domovem vzácných druhů zvířat. Když budete pozorní a tiší, můžete zde potkat vzácného tetřeva hlušce nebo rysa ostrovida, a dokonce i datlíka tříprstého, který si buduje hnízda ve starých stromech. Nejen staré porosty, ale i mrtvé, tlející stromy jsou nezbytné pro zachování tamějšího života. Trouchnivějící dřevo se stává hostinou pro nepřeberné množství brouků a jiných bezobratlých, lišejníků nebo mechů. Podle lesníků i ochránců přírody je nejlepší ochranou horského smrkového lesa jeho ponechání bez přímých zásahů člověka.

Kromě horských lesů můžete ve Smrčině narazit na rašeliniště nebo horské louky. V bohatém bylinném patře roste například vzácný prstnatec listnatý.

Zatímco na rakouské straně je vybudován lyžařský areál s několika vleky, na české straně Smrčinu ochraňujeme před zásahy. Bohužel i tento rajský kout Šumavy ohrožují choutky člověka. Nádherné pralesní hvozdy hor Smrčiny a Hraničníku jsou ohroženy kontroverzní stavbou lanovky a sjezdovky. Podaří se nám je nadále chránit? I vy můžete pomoci!
 

Komentáře

Přidejte komentář

Přejete si dostávat nové výlety na email?
*Vyplňte prosím pole s hvězdičkou